Dystans nieograniczony. Eksperymentalne radio artystyczne

Miejsce wydarzenia: Moniuszki 5, Łódź
Czas: 14 kwietnia 2023 (piątek) 18:00 - 00:00

W piątek (14 kwietnia) o godz. 18.00 zapraszamy do Mediateki MEMO, gdzie odbędzie się premiera słuchowiska eksperymentalnego „Dystans nieograniczony”, które przygotowała artystka FOQL we współpracy z radioznawczynią dr Natalią Kowalską-Elkader z Wydziału Filologicznego. Po premierowym odsłuchu odbędzie się rozmowa na temat tego, czy eksperymenty w radiu są potrzebne i co można badać w ramach sztuki radiowej. W dyskusji wezmą udział: Natalia Kowalską-Elkader oraz Katarzyna Szklarek-Zarębska i Daniel Muzyczuk z Muzeum Sztuki w Łodzi.

Artystyczne audycje radia eksperymentalnego niezwykle skutecznie wymykają się̨ podziałom, klasyfikacjom i strukturom. Są wyzwaniem zarówno dla słuchaczy, jak i radioznawców. Amerykański artysta i twórca programów radiowych Gregory Whitehead powiedział, że „w przestrzeni radiowej pytanie o to, co jest prawdziwe, uderza w ucho z taką samą wytrwałością jak nonsens, który pojawia się̨ jako odpowiedź”.  

W tym projekcie z takim samym uporem pytać będziemy, czym jest współczesne radio eksperymentalne? Czy mamy na nie wystarczającą przestrzeń w pejzażu form medialnych? Jak zbudowane jest eksperymentalne dzieło sztuki? Prawda i fikcja, dokument i fabuła to opozycje, które wzajemnie się dynamizują i współtworzą audialne przestrzenie. 

– wyjaśnia badaczka z Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UŁ dr Natalia Kowalska-Elkader.

„Dystans nieograniczony” to eksperymentalne słuchowisko, które w kolażowej i poetyckiej formie opowiada o sobie samym i poszukuje odpowiedzi na pytanie czym właściwie jest? Czy nadal można mówić o tym, że jest radiowe, skoro zazwyczaj funkcjonuje w obiegu globalnej sieci licznych oddolnych community radio, a nie na falach klasycznego eteru? 

– stwierdza artystka Justyna Banaszczyk aka FOQL. 

WSPÓŁPRACA ARTYSTKI Z BADACZKĄ 

Art and science zestawia ze sztuką naukę, dając tym samym zupełnie nową perspektywę dla działań radia eksperymentalnego. Każdy eksperyment jest reprezentacją twórczego poszukiwania i pytaniem o kondycję sztuki radiowej. Niczym nieograniczone działania twórcze poszerzają granice sztuki radiowej, co samo w sobie jest jej nadrzędnym celem. Badanie sztuki jest zawsze wtórne w stosunku do samego dzieła sztuki. Tym razem zależność ta została odwrócona, to analiza à rebours

Opracowany przez artystkę i badaczkę projekt dźwiękowy bezpośrednio nawiązuje do tradycji eksperymentalnej radiofonii, a w szczególności polskiej eksperymentalnej radiofonii. Powstały z inicjatywy Uniwersytetu Łódzkiego projekt jest kolejnym przedsięwzięciem realizowane w obszarze art&science. 

Natalia Kowalska-Elkader to radioznawczyni, której badania koncentrują się na sztuce radiowej, a w szczególności na jej eksperymentalnej formie. Publikowała artykuły dotyczące feature i jej odmian gatunkowych, eksperymentu w ujęciu genologicznym, słuchowisk eksperymentalnych.  

Link do opisu projektu badawczego dr Kowalskiej-Elkader Granty IDUB #UniLodz - formy radia artystycznego 

Justyna Banaszczyk aka FOQL działa w obrębie eksperymentalnej muzyki elektronicznej. Włącza do swojej twórczości elementy IDM-u i industrialu, jednocześnie wciąż otwierając się na eksperymenty rytmiczne i brzmieniowe.  

Pracując nad „Dystansem nieograniczonym”, weszła w dialog z badaniami na temat form radia artystycznego, zarówno na poziomie konceptualnym jak i estetycznym. eksplorując formalne oraz ideowe problemy eksperymentalnej radiofonii, tak w ujęciu historycznym jak i zupełnie współczesnym.  

KILKA SŁÓW O SŁUCHOWISKU 

Pierwsza publiczna prezentacja słuchowiska odbędzie się 14 kwietnia o godz. 18.00 w patio Mediateki MeMo. Słuchowisko trwa 20 minut. 

Odnajduje w tej formie przestrzeń wolnej, niekonwencjonalnej ekspresji, która funkcjonuje w polu czystej wyobraźni poprzez swoją niematerialność. W słuchowisku usłyszeć można liczne cytaty zarówno teoretyków, ludzi radia, jak i samych dzieł radiowych, które splecione w całość stają się swego rodzaju manifestem współczesnego słuchowiska, jako przestrzeni swobodnej eksperymentacji poza klasycznymi gatunkami takimi jak radiowy teatr.  

– tłumaczy FOQL. 

Po premierze w sali muzycznej „dysonans” zostanie zaaranżowane stanowisko do odsłuchu „Dystansu nieograniczonego”, gdzie w kameralnej atmosferze będzie można wysłuchać go wielokrotnie. Ponadto słuchowisko na miesiąc zostanie umieszczone w zasobach Mediateki i można będzie wysłuchać go również w innych przestrzeniach MeMo dzięki aplikacji listen everywhere. Po zakończeniu projektu „Dystans nieograniczony” trafi do zasobów Uniwersytetu Łódzkiego i Radia Kapitał. 

DYSKUSJA NA TEMAT EKSPERYMENTU 

Po premierowym odsłuchu z udziałem publiczności zapraszamy na rozmowę, podczas której postaramy się opowiedzieć o tym, czego właściwie wysłuchaliśmy. Zastanowić się, czym jest eksperyment w radiu i kto go w ogóle potrzebuje? Czym jest sztuka radiowa i co w jej ramach właściwie można badać? 

W dyskusji wezmą dział: 

  • dr Natalia Kowalska-Elkader 
  • Katarzyna Szklarek-Zarębska 
  • Daniel Muzyczuk 

Pełne biogramy rozmówców i biogram artysty można znaleźć na stronie projektu

PARTNERZY PROJEKTU 

  

Redakcja: Bartosz Kałużny (Centrum Komunikacji i PR UŁ)
 

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.

Miejsce wydarzenia: Moniuszki 5, Łódź

Data i godziny wydarzenia: 14 kwietnia 2023 (piątek) 18:00 - 00:00

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB