KALENDARIUM WYDARZEŃ

Godło narodowe
KALENDARIUM WYDARZEŃ

Rok akademicki 2024/2025


W ramach programu „Nauczyciel skrojony na miarę dzis i jutra” zorganizowaliśmy spotkanie z:

  1. Menedżerem i dyrektorem ZSP w Łodzi Jakubem Tomczewskim na temat: „Jak radzić sobie zestresem?”

 

Spotkania naukowe:

  1. Pan Kamil Ostrowski wygłosił (we współautorstwie z Dominiką Nowicką) referat: (Nie)obecności Reymonta w szkole. O funkcjonowaniu noblistyw programach nauczania dla szkoły średniej od roku 1945 na konferencji "Reymont. Stulecie Nobla", zorganizowanej w dn. 14-15.11.2024 r. przez Uniwersytet Łódzi i Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.
  2. Ogólnopolska Konferencja Naukowa w Olkuszu. 21 i 22 listopada nasze Koło reprezentowało Uniwersytet Łódzki podczas konferencji naukowej pt. „Twórczość literacka w lokalnych ośrodkach kultury. Kluby – poetyki – edukacja – upowszechnianie.” Wydarzenie odbyło się w Centrum Kultury MOK w Olkuszu i było okazją do dyskusji o roli literatury w edukacji i lokalnej kulturze. Nasze Koło reprezentowali: dr hab. prof. UŁ Małgorzata Gajak-Toczek – opiekunka naukowa Koła, lic. Kamil Ostrowski – wiceprzewodniczący Koła.
  3. Spotkanie z dr Gabrielą Olszowską – prawne aspekty oceny szkolnej. 14 stycznia 2025 r. mieliśmy przyjemność gościć dr Gabrielę Olszowską, ekspertkę w dziedzinie prawa oświatowego, która podzieliła się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem! Podczas spotkania zgłębiliśmy temat prawnych aspektów oceny szkolnej, dowiadując się m.in.: jak skutecznie wprowadzać przepisy prawa oświatowego w życie, jakie wyzwania stoją przed współczesnymi nauczycielami, jak budować własne podejście do nauczania i pracy w zawodzie nauczyciela. Dziękujemy serdecznie Pani dr Gabrieli Olszowskiej za inspirujące refleksje i motywację do działania, a Pani Prof. UŁ Małgorzacie Gajak-Toczek za moderowanie dyskusji.

 

U nas, na Filologu:

  • Targi Kół Naukowych na Wydziale Filologicznym UŁ. 20 listopada 2024 r. nasze Koło Sympatyków Dydaktyki Polonistycznej aktywnie uczestniczyło w Targach Kół Naukowych! Zachęcaliśmy studentów do dołączenia do naszej inicjatywy, prezentując bogatą ofertę, która pozwala na rozwój naukowy i dydaktyczny. Z nami: możesz zdobywać doświadczenie w prowadzeniu lekcji języka polskiego w zaprzyjaźnionych szkołach; brać udział w ciekawych spotkaniach o tematyce dydaktyczno-naukowej, poznawać fascynujące osoby, które inspirują swoją wiedzą i osiągnięciami! Dołącz do nas i rozwijaj swoje pasje! Szczegóły: @kolo.sympatkowdydaktyki.lodz.

 


Rok akademicki 2023/2024


W ramach programu „Nauczyciel skrojony na miarę dziś i jutra” zorganizowaliśmy spotkanie z:

  1. Agatą Karolczyk-Kozyrą, dyrektorką I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie, autorką bloga Kreatywny Polonista, Nauczycielką Jutra 2021, współautorką podręczników języka polskiego do szkoły podstawowej, na temat: „Nowoczesne metody nauczania w kształceniu polonistycznym”.
  2. Irminą Żarską, doradczynią metodyczną w GODN, finalistką konkursu Nauczyciel Roku 2021, autorką strony Rysunkowy Język Polski, na temat: „Innowacyjne metody nauczania w kształceniu polonistycznym”.
  3. Dr hab. prof. UAM Jackiem Pyżalskim, autorem wielu publikacji z zakresu  komunikowania i trudnych zachowań oraz edukacji medialnej, na temat: „Młodzież w sieci”.
  4. Dr Urszulą Wolską, filozofką, propagatorką psychoterapii filozoficznej, na temat: „Prawda i co z ta postprawdą”.
  5. Dariuszem Martynowiczem, nauczycielem roku 2021, fascynatem kreatywnych rozwiązań i nowoczesnych technologii, zwycięzcą wielu ogólnopolskich konkursów dotyczących wykorzystania ICT w szkole ma temat: „Polonistyczne kształcenie dziś i jutro”.


Spotkania naukowe:

  1. Koło Sympatyków Dydaktyki Polonistycznej zorganizowało konferencję pt. Obraz osób z niepełnosprawnością w literaturze, języku, kulturze i dydaktyce (maj 2024).
  2. Na spotkaniach dyskutowaliśmy wokół referatów poświęconych:
  • nowościom dydaktycznym,
  • pracy z osobami z niepełnosprawnościami,
  • planowanej reformie edukacji,
  • kwestiom związanym z ideą prac domowych dla ucznia.

 

Uczestnicy Koła brali udział w konferencjach naukowych:

  • „Kobiety i codzienność” organizowanej na Uniwersytecie Warszawskim.
  • „Szymborska wielostronnie. W stulecie urodzin noblistki” organizowanej na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
  • „Łódź w literaturze, publicystyce i badaniach literackich” organizowanej na Uniwersytecie Łódzkim.

 

W ramach programu „Bliżej szkoły” zorganizowaliśmy zajęcia dla młodzieży w:

  1. Szkole Podstawowej im. W. S. Reymonta w Rokicinach na temat: „Hejt w rzeczywistości szkolnej” – metodą dramy.
  2. Zespole Szkół Politechnicznych im. KEN na temat: „Romantyczna wizja świata – metodą escape roomu.

 

U nas, na Filologu:

  • współorganizowaliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego,
  • braliśmy udział w targach kół naukowych organizowanych w BUL-e.

 


Rok akademicki 2022/2023


W ramach programu: „Nauczyciel skrojony na miarę dziś i jutra” zorganizowaliśmy spotkanie z:

  1. Agatą Karolczyk-Kozyrą, dyrektorką I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we  Wschowie, autorką bloga Kreatywny Polonista, Nauczycielką Jutra 2021, współautorką podręczników języka polskiego do szkoły podstawowej, na temat: Multimedialne Moduły Tematyczne.
  2. Irminą Żarską, doradczynią metodyczną w GODN, finalistką konkursu Nauczyciel Roku 2021, autorka strony Rysunkowy Język Polski, na temat: „Myślenie wizualne”.    

     

Spotkania naukowe
Rozmawialiśmy o zagadnieniach związanych z:

  • egzaminem ósmoklasisty – zapoznanie z dokumentami ministerialnymi i przykładowymi arkuszami ćwiczeń,
  • nową maturą z języka polskiego – zapoznanie z dokumentami ministerialnymi i przykładowymi arkuszami ćwiczeń,
  • rozwiązaniami dydaktycznymi, po które warto sięgać – kuźnia kreatywnych pomysłów.

 

W ramach programu „Bliżej szkoły” zorganizowaliśmy zajęcia dla młodzieży w:

  1. I LO im. Jarosława Dabrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim – escape room dotyczący zagadnień romantycznych;
  2. Technikum Gastronomicznym im. S. Staszica w Tomaszowie Mazowieckim – escape room na temat kreacji bohaterów romantycznych.
  3. Zespole Szkół Politechnicznych w Łodzi – drama związana z literaturą renesansu.

 

U nas, na Filologu:

  • współorganizowaliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego,
  • braliśmy udział w targach kół naukowych organizowanych w BUL-e.

 


Rok akademicki 2021/2022


W ramach programu „Polonista skrojony na miarę dziś i jutra” zorganizowaliśmy spotkanie z:

  1. Irminą Żarską, doradczynią metodyczną w GODN, finalistką konkursu Nauczyciel Roku 2021, autorka strony Rysunkowy Język Polski, na temat: Praca z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
  2. Agatą Karolczyk-Kozyrą, dyrektorką I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie, autorką bloga Kreatywny Polonista, Nauczycielką Jutra 2021, współautorką podręczników języka polskiego do szkoły podstawowej, na temat "Język polski w działaniu".

W ramach akcji: "Spotkania z pisarzami" zorganizowaliśmy spotkanie z Marcinem Koziołem, autorem bestsellerowych książek dla dzieci i młodzieży.

 

Spotkania naukowe
W ramach programu „Bliżej szkoły omawialiśmy zagadnienia”:

  • warsztaty dla członków Koła realizowane online i face to face na temat pracy w czasach pandemii.
  • dyskusje na temat lekcji odwróconej, internetowych inicjatyw polonistycznych
  • prowadzenie warsztatów dla uczniów Zespołu Szkół Politechnicznych w Łodzi.