Program nauczycielski daje kwalifikacje do nauczania języka polskiego w szkołach po ukończeniu studiów filologii polskiej I i II stopnia.
Jeżeli jesteście:
- pasjonatami literatury i języka,
- lubicie wyzwania i pracę z młodymi ludźmi,
- osobami, które chętnie dzielą się wiedzą i daje Wam to radość i satysfakcję,
- chętni, by nieustannie rozwijać swoją osobowość i kreatywność,
to wybór specjalności nauczycielskiej będzie doskonałą decyzją!
Specjalność nauczycielska rozpoczyna się na pierwszym roku studiów licencjackich w semestrze letnim i kończy na trzecim roku w semestrze zimowym (trwa cztery semestry). Należy jednak pamiętać, że ukończenie tego etapu kształcenia jedynie przygotowuje, a nie uprawnia, do nauczania języka polskiego w szkole podstawowej. Zgodnie z ustawą, aby podjąć pracę w zawodzie nauczyciela polonisty, należy ukończyć studia magisterskie i naukę w ramach programu nauczycielskiego.
Kształcenie dla studentów kontynuujących specjalność nauczycielską na studiach II stopnia obejmuje łącznie 300 godzin i trwa cztery semestry. Student, który ukończył kształcenie zawodowe na studiach I i II stopnia, uzyskuje kompetencje do nauczania języka polskiego we wszystkich typach szkół - począwszy od II etapu edukacyjnego (czyli od 4 klasy szkoły podstawowej). Specjalność ta jest niedostępna dla absolwentów, którzy ukończyli studia I stopnia inne niż polonistyczne.
Dzięki zajęciom na specjalności nauczycielskiej nasi Absolwenci uzyskują gruntowną wiedzę w zakresie metodyki nauczania języka polskiego (kształcenia literackiego, językowego i kulturowego), pedagogiki, a także psychologii. Są doskonale przygotowani do kompleksowej realizacji dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych zadań szkoły, a także do samokształcenia i doskonalenia własnego warsztatu pedagogicznego.
Wiedza – zdobyta w trakcie zajęć specjalnościowych – poparta jest doświadczeniem zyskanym podczas zróżnicowanych praktyk – należą do nich:
- praktyki śródroczne i ciągłe w szkole podstawowej,
- praktyki śródroczne i ciągłe w szkole średniej (w liceum ogólnokształcącym i w szkole branżowej),
- praktyki opiekuńczo-wychowawcze,
- praktyki psychologiczno-pedagogiczne.
Wiele godzin spędzonych na działaniach praktycznych to doskonałe przygotowanie do przyszłej pracy. Dzięki temu bez lęku i niepewności można rozpoczynać przyszłą karierę nauczycielską – czego serdecznie życzymy wszystkim naszym Absolwentom!
Opiekun praktyk pedagogicznych: dr Agnieszka Kowalkiewicz-Kulesza agnieszka.kulesza@uni.lodz.pl.
Zachęcamy do zapoznania się z filmem o programie nauczycielskim!
Autorzy filmów i prezentacji promujących poszczególne specjalności wykorzystali materiały audiowizualne i fragmenty utworów oryginalnych zgodnie z artykułem 27. Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (i nast.).